21 kwietnia, 2017 Udostępnij

Witamina C lewoskrętna jest najlepsza? To MIT

Witamina C (kwas askorbinowy) ma wiele właściwości. Poza tym, że wzmacnia odporność organizmu, jest też dobrym przeciwutleniaczem (opóźnia procesy starzenia się), zwiększa przyswajalność żelaza.
Witamina C to bez wątpienia jeden z najczęściej kupowanych suplementów. Coraz częściej słyszy się o niesamowitych właściwościach witaminy C lewoskrętnej, która – jak podają producenci – jest najzdrowsza i najlepiej przyswajalna, przy czym oczywiście droższa niż „zwykła” witamina C.
Czy to prawda? Czy witamina C lewoskrętna jest lepsza? W tym artykule obalimy powszechne mity o witaminie C i jej formach.

Zapotrzebowanie na witaminę C

Człowiek nie posiada zdolności syntezy witaminy C, dlatego musimy ją dostarczać z dietą. Referencyjna dzienna wartość spożycia witaminy C dla przeciętnego dorosłego człowieka wynosi 80mg. Zapotrzebowanie na witaminę C jest większe m.in. u osób podatnych na stres i palaczy.

Witamina C lewoskrętna jest najlepsza? – fakty i mity

Witamina C, czyli kwas L-askorbinowy, wbrew opiniom w Internecie, jest prawoskrętna. Przekonanie, że jest lewoskrętna, wynika z nieporozumienia lub niewiedzy. Litera „L” w nazwie kwas L-askorbinowy nie oznacza bowiem lewoskrętności, a odnosi się do budowy cząsteczki. Cząsteczka kwasu askorbinowego składa się z 6 atomów węgla, 8 atomów wodoru i 6 atomów tlenu. W konfiguracji względnej grupa -OH (hydroksylowa) przy asymetrycznym atomie węgla o najwyższym lokancie w cząsteczce kwasu L-askorbinowego znajduje się po lewej stronie, stąd literka „L” w nazwie. Prawo- lub lewoskrętność oznaczana jest znakami (+) albo (-), oznacza, w którą stronę skręcana jest wiązka światła spolaryzowanego i nie ma związku z położeniem grupy hydroksylowej w cząsteczce.

Kwasowi L-askorbinowemu błędnie przypisuje się lewoskrętność w oparciu o konfigurację L i literkę „L” w nazwie, jednak w rzeczywistości kwas L-askorbinowy – witamina C jest PRAWOSKRĘTNA. Ma rotację optyczną równą +20.5 do +21.5 stopni (The Merck Index ? An Encyclopedia of Chemicals, Drugs, and Biologicals. Whitehouse Station, NJ: Merck and Co., Inc., 2006., str. 136).

Witamina C lewoskrętna to chwyt marketingowy

Witamina C to kwas L-askorbinowy. Forma D kwasu askorbinowego (drugi izomer) nie jest witaminą C, nie spełnia właściwości witaminy i nie występuje naturalnie w przyrodzie. Ponadto, jego synteza jest kosztowna, co zwyczajnie się nie opłaca – nie ma właściwości zdrowotnych, po co więc produkować ją w celu suplementacji, szczególnie kiedy pozyskanie witaminy C jest tańsze? Nie miałoby to sensu.

Podsumowując: witamina C lewoskrętna nie istnieje. Każda witamina C dostępna na rynku – niezależnie od zapewnień producenta – to kwas L-askorbinowy, czyli prawoskrętna witamina C.

Zobacz również