24 marca, 2017 Udostępnij

Olej kokosowy nierafinowany czy rafinowany – jaki olej kokosowy wybrać?

W tym tekście podpowiemy Wam, czym kierować się przy wyborze oleju kokosowego oraz który olej kokosowy nierafinowany czy rafinowany wybrać.

Olej kokosowy zdobywa coraz większą popularność, został okrzyknięty mianem najzdrowszego oleju na świecie i coraz częściej jest dostępny na sklepowych półkach, nie tylko w sklepach ze zdrową żywnością. Poza wykorzystaniem w kuchni, olej kokosowy ma wiele właściwości, dzięki którym znajduje szerokie zastosowanie również np. w kosmetyce.

Wybierając olej kokosowy, warto zwrócić uwagę na kilka aspektów, które podajemy niżej.

Skład oleju kokosowego

Dobry olej kokosowy powinien mieć w składzie wyłącznie 100% miąższu kokosa.

Pochodzenie oleju kokosowego

Na opakowaniu każdego oleju kokosowego powinna być informacja o jego kraju pochodzenia/kraju pochodzenia składników.

Certyfikaty

Olej kokosowy może mieć certyfikaty jakości, np. BIO (z upraw ekologicznych objętych kontrolą).

Olej kokosowy nierafinowany VS rafinowany

Produkcja oleju kokosowego

Olej kokosowy nierafinowany powstaje w procesie tłoczenia na zimno świeżej treści kokosa.
Olej kokosowy rafinowany powstaje w procesie rafinacji przy użyciu pary z suszonej treści kokosa. Niektóre firmy używają do rafinacji niebezpiecznych środków chemicznych, dlatego warto wybierać produkt certyfikowany.

Smak i zapach

Olej kokosowy nierafinowany dzięki tłoczeniu na zimno zachowuje kokosowy smak i zapach.
Olej kokosowy nierafinowany traci charakterystyczny smak i zapach w wyniku rafinacji, pozostaje więc bezzapachowy.

Konsystencja

Zarówno jeden jak i drugi olej mają biały, półprzezroczysty kolor. Olej rafinowany konsystencją przypomina plastry miodu, nierafinowany natomiast jest gładki.
Olej kokosowy w temperaturze poniżej 25C ma stałą konsystencję, powyżej tej temperatury ulega stopnieniu, co nie wpływa na jego smak, zapach ani właściwości.

Olej kokosowy nierafinowany czy rafinowany?

Który olej kokosowy jest lepszy: rafinowany czy nierafinowany?
Na to pytanie nie da się jednoznacznie odpowiedzieć, dlatego przedstawimy dalsze porównanie.

Rafinowany olej kokosowy w procesie rafinacji traci część wartościowych substancji, pozostając jednak przy tym nadal najzdrowszym olejem rafinowanym.
Olej nierafinowany ma delikatny zapach i smak kokosa, co jednak nie każdemu może odpowiadać w potrawach.
Ważny jest również punkt dymienia, tj. najniższa temperatura, przy której ogrzewany olej zaczyna rozpadać się na glicerol i kwasy tłuszczowe oraz traci właściwości odżywcze. Powyżej punktu dymienia potrawy tracą walory smakowe i mogą być szkodliwe dla zdrowia.
Punkt dymienia oleju rafinowanego jest wyższy (205C) niż oleju nierafinowanego (180C), dlatego do potraw na ciepło (smażonych, pieczonych, gotowanych) lepszy będzie olej rafinowany, który jest przy tym tańszy.

Zastosowania oleju kokosowego

Olej kokosowy ma szerokie zastosowanie poza kuchnią i w tym przypadku sprawdzają się oba rodzaje oleju, przy czym więcej właściwości zachowuje olej nierafinowany. Jest używany jako kosmetyk do włosów i ciała – ma działanie nawilżające, nie powodując przy tym podrażnień. Sprawdza się jako środek do demakijażu i masażu. Znajduje także zastosowanie jako domowa pasta do zębów – nie powoduje próchnicy.

Właściwości oleju kokosowego

Olej kokosowy wpływa na przyspieszenie tempa przemiany materii, obniża poziom LDL, a podwyższa HDL. Wspiera pracę tarczycy. Ma działanie przeciwgrzybiczne, przewciwwirusowe i przeciwbakteryjne.

Zobacz również