05 Styczeń, 2018 Udostępnij

Jak sprawdzić zakwaszenie żołądka?

Dbasz o regularne pory posiłków, ćwiczysz, zażywasz suplementy i unikasz alkoholu. Starasz się żyć zdrowo, a mimo to Twój żołądek sprawia Ci problemy? Może powinieneś sprawdzić jego zakwaszenie żołądka?

pH żołądka

Skala pH mówi nam o liczbie jonów wodorowych w danym roztworze. Jest to miara kwasowości lub zasadowości. Reklamy, które widzisz w telewizji, chwalą się pH 7 czyli neutralnym. Jest to blisko pH krwi, które wynosi pomiędzy 7,35 a 7,45 i bardzo daleko od pH żołądka, który powinien mieć odczyn kwaśny: pomiędzy 1, a 2,5.

Jakiekolwiek zmiany w równowadze kwasowo-zasadowej organizmu mogą powodować wiele dolegliwości. Niektóre z nich są stosunkowo niegroźne, jednak brak tej harmonii może doprowadzić nawet do śmierci. Komórki nowotworów świetnie rozwijają się w kwaśnym środowisku, natomiast Twoje własne w nim giną. Za mało zakwaszony żołądek to wojna dla organizmu, która może skończyć się nawet zawałem serca. Niestrawione białka powodują alergie, a brak możliwości wytworzenia białek przez organizm powoduje inne choroby. Brzmi groźnie? Bo tak jest.

Jeśli masz problemy z zaparciami, wzdęciami, niewyjaśnionymi bólami mięśni, wypadaniem włosów lub osłabieniem układu odpornościowego, możliwe że to nadkwasota. Jeśli natomiast wydaje Ci się, że masz objawy astmy, chwyta Cię chandra lub nawet depresja, często boli Cię głowa albo cierpisz na silny kaszel, zastanów się, czy Twój żołądek nie jest niedokwaszony.

Sprawdź zakwaszenie żołądka

Wszystkie problemy z równowagą kwasowo-zasadową całego organizmu zaczynają się właśnie w żołądku. Nadmiar kwasów sprawia, że w krótkim czasie zmienia się również pH krwi. Niedobór natomiast kończy się nietrawieniem białek. Oznacza to nie tylko niemożność wchłonięcia aminokwasów przez ciało, ale również gnicie niestrawionych produktów. Białko w niestrawionej formie może również trafić do krwiobiegu. Ciało wtedy potraktuje je jako intruza.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jaki jest stan Twojego żołądka, istnieje bardzo prosty sposób. Zajmie Ci jedynie kilka minut rano. Wystarczy, że rozpuścisz połowę łyżeczki sody oczyszczonej w niepełnej szklance wody. Wypij całość duszkiem na czczo i poczekaj. Powinno Ci się odbić i to w określonym czasie. Od 90 sekund do 3 minut to optimum. Jeśli odbije Ci się wcześniej – masz zakwaszony żołądek. Jeśli dopiero po upływie 3 minut lub w ogóle, jest on niewystarczająco dokwaszony. Test ten jest naprawdę bardzo miarodajny. Dokładniejszym rozwiązaniem jest tylko gastroskopia, ale jest to niepotrzebne. Trik z sodą w zupełności wystarczy. Najlepiej, żebyś sprawdzał stan swojego organizmu regularnie.

Masz niedokwasotę lub nadkwaśność żołądka – co teraz?

Najczęstszym problemem w dzisiejszych czasach jest nadkwasota. Może Ci się wydawać, że najszybszym i najlepszym sposobem będzie zastosowanie tabletek, ale to błąd. Większość z nich wcale nie rozwiązuje problemu. Mają one za zadanie pozbycie się zgagi czy refluksu. Zneutralizowanie pH żołądka jest więc najszybszym rozwiązaniem. Powoduje to jednak zaburzenia w jego pracy. Jak już wiesz, żołądek ma odczyn kwaśny i tylko w takich warunkach jest w stanie trawić białko.

Co więc musisz zrobić? Zmienić swoje nawyki. Zacznij spożywać wysoko zasadotwórcze produkty. Dzień rozpoczynaj szklanką ciepłej wody z sokiem z połowy cytryny lub łyżką octu jabłkowego. Ogranicz spożycie alkoholu oraz kawy, palenie papierosów, cukier i słodycze. Wprowadź do diety warzywa, ryż, ziemniaki oraz jajka. Pij dużo wody i nie rezygnuj ze zdrowych tłuszczów. Nie przejadaj się, nie łącz też białka z cytrusami (niestety, pierś kurczaka z ananasem odpada). Najlepiej jeśli będziesz gotować na parze lub piec swoje potrawy, zamiast je smażyć. Po jakimś czasie takiej diety powinieneś odczuć wyraźną różnicę.

A co jeśli cierpisz na niedokwaszenie żołądka? Już wiesz, że jest to równie niebezpieczne i trzeba jak najszybciej ten stan zmienić. Dobrze, jeśli będziesz spożywać sporo żelaza oraz witaminy C, która poprawia jego wchłanianie. Tutaj również sprawdzi się ocet jabłkowy. Pobudza produkcję kwasu żołądkowego. Tak samo pożywienie gorzkie w smaku. Jeśli to nie zadziała, trzeba się zastanowić nad suplementacją pepsyny (enzymu, który bierze udział w trawieniu białek), ale tylko pod kontrolą lekarza.

Zadbaj o żołądek

Nieważne, jaki wynik da nasz mały test z sodą. Pamiętaj, żeby robić go regularnie i dbaj o żołądek tak samo, jak o każdą inną część swojego ciała. Zwracaj uwagę na to co jesz i pijesz oraz na ilość leków, jakie bierzesz. Zdrowe posiłki są najlepszym lekarstwem.

Zobacz również